Plač vášho dieťatka vám nebude príjemný nikdy. Najhorší je však v situácii, keď ho chcete nakŕmiť. Prečo bábätko plače pred dojčením je jasné, je proste hladné. Prečo je ale malá tvárička zamračená a z ústočiek vychádza krik počas toho, keď sa ho snažíte nadojčiť, alebo dokonca po tom, keď dostane materského mlieka, čo hrdlo ráči?
Ak sa to stane len občas, potom bábätko väčšinou stačí trpezlivo a s láskou utešiť a skúsiť ho opäť nadojčiť. V prípade, že ide o pravidelný krik počas dojčenia, ktoré by malo dieťa naopak upokojiť, pravdepodobne má bábätko nejaký problém. Môže ich byť niekoľko, ale každý z nich vy a váš malý bojovník určite čoskoro vyriešite. Spoločne. Prečo to netečie ako predtým? Najčastejšou príčinou, prečo sa bábätko na chvíľu prisaje, potom sa odtiahne, má zaťaté pästičky, plače a hnevá sa, je nedostatočný tok mlieka. K zníženiu toku mlieka často dochádza medzi 3. a 4. mesiacom života vášho malého pokladu. Tento problém majú aj mamičky, ktoré predtým mali mlieka dokonca veľký nadbytok. Dieťatko nechápe, prečo mlieko zrazu poriadne netečie a je z toho mrzuté. Riešením tohto problému je zvýšenie toku mlieka. Môžete sa obrátiť na laktačného poradcu, ale aj na svojho lekára či lekárnika, ktorý vám môže odporučiť farmakologické prostriedky. Tie majú za úlohu zvýšiť tvorbu materského mlieka vo vašom tele. Pomáha tiež veľmi častý telesný kontakt s dieťatkom. Noste ho v šatke, berte si ho do postele a maznajte sa s ním. Štípe ma to Plač pri dojčení môže byť tiež prejavom tzv. gastroezofageálneho refluxu (GER). Reflux dojčaťa zjednodušene znamená situáciu, keď materské mlieko zo žalúdka spoločne s kyselinami a tráviacimi šťavami stúpa späť do pažeráka dieťatka. Malému stravníkovi je to nepríjemné, štípe ho to. Riešením môže byť podávanie výťažku zo svätojanského chleba pred dojčením. Ten by mal zahustiť obsah žalúdka. Dávajte si tiež pozor na polohu, v ktorej sa vaše bábätko pri dojčení nachádza. Mala by byť vyvýšená, niekedy je dokonca nutná úplne vzpriamená poloha dieťaťa. Tiež s ním manipulujte pomaly a šetrne a počas dojčenia ho nechajte si odgrgnúť. Chybu určite neurobíte, keď sa poradíte so svojím pediatrom o tom, čo by vášmu dieťatku mohlo pomôcť. To mi vážne nechutí Ak máte materského mlieka dostatok a reflux vášho drobčeka netrápi, potom môže byť problém aj v tom, čo dostávate do svojho tela. Popremýšľajte, či ste do vášho jedálneho lístka nezaradili niečo nové, čo by mohlo vášmu dieťatku vadiť. Často ide o veľmi aromatické potraviny, napríklad citrusy alebo ostré jedlá. Tie môžu negatívne ovplyvniť chuť mlieka. V prípade, že fajčíte alebo pijete alkohol v čase, keď dojčíte svoje dieťa, je možné, že materské mlieko dieťatko odmieta z toho dôvodu, že mu nechutí. Navyše také mlieko obsahuje veľmi škodlivé látky, ktoré malému telíčku neprospievajú.
Prečo bábätko plače po dojčení? Aj tu môže byť príčinou nepríjemný reflux alebo diétna chyba mamičky. Ak totiž zjete niečo, čo veľmi nafukuje, potom je možné, že vaše dieťatko budú trápiť nepríjemné vetry, na ktoré môže pomôcť jemná masáž od mamičky a pár kvapiek lieku, ktorý je určený špeciálne na tento citlivý bábätkovský problém. Aké sú ale ďalšie možné príčiny, že bábätko po dojčení plače? Som hladné! Pamätáte si, ako ste sedeli pri stole v školskej jedálni so svojimi kamarátmi a spolužiakmi? Potom si určite spomeniete, že každý z nich jedol rozdielne rýchlo. Jeden už mal hotovo a na niekoho sa muselo čakať, pretože si jedlo vedel užiť. Aj vaše dieťatko môže byť labužníkom, ktorý si mliečko rado pokojne vychutná. Preto než začnete hľadať iné príčiny toho, prečo sa drobček po dojčení hnevá, uistite sa dôkladne a niekoľkokrát, že ste dojčenie neukončili predčasne a vaše dieťatko nechce ešte trošku mliečka. Necítim sa dobre, mami Pátrate po tom, čo môže spôsobovať plač vášho bábätka po nadojčení, a uvedomili ste si, že sa tak stáva vždy, keď zjete určitý druh potraviny, ktorý je zároveň aj potenciálnym potravinovým alergénom (mliečne výrobky, údeniny, ryby, paradajky, papriky, citrusové a tropické ovocie, jahody, oriešky, med, kakao a ďalšie)? V tom prípade by to mohlo byť dôvodom plaču vášho malého pokladu a určite by ste o svojom podozrení mali informovať detského lekára. Potrebujem na toaletu Nemali by sme o tom veľmi písať, aby sme neurazili malého gentlemana alebo pravú dámu, ale často sa tiež stáva, že dôvodom, prečo je malý stravník po jedle značne nespokojný, býva veľmi silné nútenie na veľkú. Tú potom sprevádzajú dokonca aj kŕče a pocity plynatosti. Tento zosilnený gastrokolický reflex nastáva bezprostredne po nadojčení dieťatka a chvíľku je mu skutočne zle. Našťastie to nie je nič nebezpečné a keď dôjde k využitiu služieb plienky, tak nastáva rýchla úľava. Chcem byť s Tebou, mamička Veľmi častým prípadom, kedy dieťatko plače po dojčení, je prostý fakt, že mu bol odobraný prsník, ktorý ho nielen kŕmi, ale aj upokojuje, a tesná blízkosť mamičky, toho najdôležitejšieho človeka na svete. To predsa nie je niečo, čo musí malý človiečik brať pokojne, aj keď je bruško úplne naplnené. Čo pomôže v tomto prípade? Len veľká porcia maznania.
Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.
Elektrická odsávačka mlieka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mlieka
SCF396/11
Manuálna odsávačka mlieka s fľašou
SCF330/20
Absorpčné vložky do podprsenky
SCF254/61
Kryty na bradavky
SCF153/03
Vrecká na uskladnenie materského mlieka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue