Kým sa nová technológia dostane do povedomia ľudí, musí si prejsť fázou, kedy o nej vznikne mnoho mýtov a nepresných informácií. IPL v tomto ohľade nie je výnimkou - ľudia si ju pletú s laserom, boja sa o zdravie pokožky, alebo aj o to, že ošetrenie sami nezvládnu. Ako to teda je?
Nie je. Aj keď to funguje svojím spôsobom podobne. Obe technológie využívajú svetlo, ktoré prenikne vďaka melanínu (sfarbeniu chĺpkov) až k folikulu a vďaka svetelnej energii, ktorá sa v lôžku premení na tepelnú, chĺpok vypadne. Potiaľto sa technológia príliš nelíši.
Zatiaľ čo laser pracuje s jedinou vlnovou dĺžkou svetla (teda sfarbením), IPL využíva širšie svetelné spektrum. "Lumea vysiela oranžové, červené a infračervené svetlo, ktoré odstraňuje chĺpky najúčinnejšie," popisuje funkčnosť Phlips Lumea dermatologička Dr. Stefanie Williams. Dalo by sa povedať, že laser funguje bodovo - ukáže presne na chĺpok, ktorý následne odstráni. IPL využíva k záblesku väčšiu plochu, takže svetelná energia nie je toľko koncentrovaná, ale vysporiada sa s viac chĺpkami naraz.
Pri vývoji Philips Lumea sa jej konštruktéri inšpirovali bleskom fotoaparátu. Takže ak vám blesk z fotenia nič nespôsobuje, nemusíte sa ničoho obávať. IPL totižto v podstate funguje rovnakým svetlom. Nemusíte sa teda obávať, že sa popálite, ublížite svojej pokožke alebo sa vystavíte nebezpečnému žiareniu. To by si nikto na svedomie nezobral, obzvlášť výrobca, ktorý IPL epilátory vyrába na domáce použitie.
V prípade IPL nemusíte používať žiadne ochranné pomôcky, ako napríklad okuliare pri niektorých laserových epilátoroch. Nežiadúce svetelné vlny a UV žiarenie pohlcujúce filtre, ktoré sú umiestnené v nadstavcoch. Jednotlivé nadstavce odstraňujú špecifické vlnové dĺžky, aby nedochádzalo k podráždeniu a vedľajším účinkom.
Let testovanie má za sebou IPL prístroj Philips Lumea
Pri niektorých IPL zariadeniach k bezpečiu ešte napomáhajú senzory, ktoré svetelné impulzy zablokujú v prípade, že máte príliš tmavú pokožku a epilátor by ju mohol poškodiť. Záblesk neprebehne ani vtedy, pokiaľ senzory odhalia, že vaše chĺpky majú príliš málo melanínu a impulz by neabsorbovali. V tu chvíľu ošetrenie nie je možné vykonať. Nie kvôli nebezpečiu, ale pretože by nemalo žiaden efekt.
Nielen užívatelia, ale aj vedci potrebovali zistiť, či existuje nejaká súvislosť medzi IPL ošetrením a vznikom rakoviny. Štúdie však tento mýtus vyvrátili. Rovnako tak neexistuje žiadna súvislosť medzi epiláciou intímnych partií a neplodnosťou. A nakoniec - často sa pýtate: "Keď je IPL tak bezpečné, prečo sa nesmie používať počas tehotenstva alebo kojenia?" Odpoveď je celkom jednoduchá - výrobcovia prístrojov ich na (budúcich) mamičkách netestujú. Nedá sa teda úplne s istotou povedať, či by používanie nemalo vedľajšie účinky.
V spojitosti s IPL sa často spomína cena a doba, ktorú ošetrenie trvá. Porovnajme teda to, čo sa najviac podobá tejto technológii, teda IPL s laserovou epiláciou. Zatiaľ čo pri profesionálnom odstránení chĺpkov laserom počítajte s 10-60 minútami na ošetrenú partiu, pri Philips Lumea sa bavíme o 1,5-8 minútach. A to v pohodlí domova, napríklad počas sledovania televízie.
Čo sa týka finančnej náročnosti, aj na tejto úrovni je IPL viac než rovnocenným súperom laseru. Za ošetrenie celého tela v salóne zaplatíte zhruba od €400 a viac (nehovoriac o tom, že ich musíte niekoľkokrát opakovať), čo je takmer cena, za ktorú si zaobstaráte domáci IPL epilátor. Ten vám vydrží zhruba 250 000 zábleskov, teda až 20 rokov. Vyšší počet zábleskov, ktoré lampa vyprodukuje, ale nemusí byť garanciou dlhšej výdrže prístroja. Epilátor s väčšími "okienkami", ako napríklad Philips Lumea, nepotrebuje pre aplikáciu záblesk toľkokrát opakovať.
BRI956/00
Tento produkt už nie je dostupný
Keby mechanické odstraňovanie chĺpkov predstavovalo jedinú správnu cestu, bol by svet plný žiletiek, holiacich strojčekov a bežných epilátorov s pinzetkami. Len samotných prístrojov Philips Lumea sa už predalo vyše 3 milióny, čo zďaleka nie sú všetky IPL epilátory na svete. Naviac, už vyše 20 rokov sa využívajú aj v kozmetických salónoch. Čo je teda možné dosiahnuť? Určite nečakajte, že vám chĺpky nikdy nevyrastú. Funkčnosť folikulov sa nijak nenaruší, chĺpky teda rastú stále, ale slabšie a pomalšie. Po opakovanej aplikácií dochádza k zásadnému obmedzeniu rastu chĺpkov a to až na niekoľko týždňov.
Výsledky bývajú veľmi individuálne. V prípade IPL sa ale môžete dostať až na dobu 6 mesiacov, po ktorých ošetrenie musíte zopakovať. Tomu ale musí predchádzať dôsledné opakovanie procedúry - 12 ošetrení v rozmedzí dvoch týždňov a potom jeden krát za mesiac. Každopádne aj tak sú dámy s výsledkami dosť spokojné, ako ukazuje tabuľka* ale aj reakcie nižšie.
O Philips Lumea sa hovorí aj na sociálnych sieťach. Pozrite sa, čo hovoria užívateľky Instagramu.
Cenné odporúčania a postrehy nájdete tiež na produktových stránkach.
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue