Záblesk inšpirácie
Rozhovor s vynálezcom Philips Lumea

Fotoepilácia, laserová epilácia a ďalšie metódy odstraňovania chĺpkov pomocou koncentrovaného svetla bývali považované za metódy používané odborníkmi v profesionálnych salónoch. Pred desiatimi rokmi všetko zmenil prístroj menom Lumea, vďaka ktorému má túto metódu k dispozícii doslova každý, v pohodlí svojho domova. Nenechajte sa ale zmiasť jeho vysokou efektivitou a jednoduchým používaním. Ako nám prezradil šéf vývojárov Tom Nuijs, elegantný dizajn skrýva vysoko sofistikovanú technológiu, ktorej vývoj zamestnával tím vedcov, dizajnérov, inžinierov a dermatológov viac ako dekádu.

Tom Nuijs

Výskumný tím Philips v Eindhovene, Holandsko

Tom začal pracovať vo výskumnom tíme Philips v roku 1987. Od roku 1996 pracuje na vývoji moderných technológií pre starostlivosť o pleť, odstraňovanie chĺpkov a dentálnu hygienu. Spolu so svojím tímom vynikajúcich špecialistov na starostlivosť o pleť stojí za vývojom domácej fotoepilácie, za ktorú získali veľa ocenení. Je nositeľom titulu "Významný zamestnanec" z roku 2007. A nie je sa čomu diviť - sme neskutočne radi, že ho máme.

Aká bola prvotná myšlienka, ktorá vás inšpirovala k vývoju prístroja Lumea?

História celého procesu je pomerne dlhá. Prvý krok sme urobili v roku 1997 počas diskusií o možnostiach vývoja novej metódy odstraňovania chĺpkov. V tom čase boli k dispozícii v podstate iba mechanické metódy ako je holenie, epilácia alebo aplikácia vosku a depilačných krémov. Inými slovami - metódy, ktoré sú buď bolestivé alebo spôsobujú neporiadok v kúpeľni, a ktoré navyše neprinášajú dlhodobý efekt. Ďalšia veľká nevýhoda týchto metód je, že ich môžeme použiť až na viditeľný chĺpok, ktorý už vyrástol nad povrch pokožky. Zadanie, ktoré z diskusií vyplynulo teda znelo: navrhnite metódu, ktorá udrží pokožku dennodenne hladkú bez opätovného vyrastania chĺpkov.
 

Inými slovami - vyvinúť úplne novú metódu odstraňovania chĺpkov.

V podstate áno. Začali sme podrobným prieskumom rôznych známych metód, vrátane napríklad ultrazvuku a laserových technológií. U mnohých sme zistili sľubné výsledky, ale zároveň sme narážali aj na závažné komplikácie - týkajúce sa hlavne bezpečnosti alebo nutnosti odstraňovať chĺpky jeden po druhom. Po nejakej dobe sme sa spojili s dánskym dermatológom Petrom Bjerringem, ktorý vlastnil IPL systém pre použitie v profesionálnych salónoch. Jeho výsledky sa nám páčili a rozhodli sme sa preskúmať možnosti jeho technológie viac do hĺbky.

 

Než sa pustíme do opisu vášho výskumu, dalo by sa nejako jednoducho vysvetliť, ako IPL technológia funguje?

IPL je skratka pre Intensive Pulse Light (intenzívne pulzné svetlo). Profesionálna technológia, ktorú sme vtedy mali k dispozícii, bola navrhnutá tak, aby generovala záblesky svetelnej energie koncentrované na malú plochu ľudskej kože, kde sa absorbuje melanínom - farebným pigmentom v chĺpku. Množstvo energie je upravené tak, aby zničilo vlasový korienok, takže chĺpok po zákroku odumrie, vypadne a už nenarastie. V princípe to znie sľubne, ale systém má svoje nevýhody. Napríklad na vyvinutí tak veľkého množstva energie potrebujete veľký prístroj. Aby ste predišli podráždeniu pokožky a podobným problémom, musí byť tiež množstvo energie presne uspôsobené pigmentácii každého človeka. Už z tohto opisu je asi zrejmé, že takýto prístroj nie je ideálny pre domáce použitie.

Napodiv sme zistili, že pre odstránenie chĺpkov stačí aj ďaleko nižšia energia, než ktorá sa bežne používala.

Tom Nuijs

Ako ste sa teda s týmito prekážkami vyrovnali?

Hlavný prielom nastal, keď sme si položili otázku: Čo sa stane, keď intenzitu svetelných zábleskov znížime na bezpečné hodnoty? Takto na prvý pohľad sa tá otázka môže zdať jednoduchá, ale odpoveď sme našli až po dlhom a starostlivom testovaní, pretože žiadny predchádzajúci výskum sa na takúto eventualitu nezameral. Pracovali sme s veľkou skupinou dobrovoľníkov, ktorých sme ošetrovali veľkým profesionálnym prístrojom s nastaviteľnou úrovňou intenzity svetla. Napodiv sme zistili, že pre odstránenie chĺpkov stačí aj ďaleko nižšia energia, než ktorá sa bežne používala. Jediný rozdiel bol v tom, že záblesk nižšej intenzity vlasový korienok nezničil a vypadnutý chĺpok po niekoľkých týždňoch opäť vyrástol. Po ďalšom výskume fyziológie ľudskej pokožky sme zistili, že nižšia intenzita svetla chĺpok uvedie do prirodzeného stavu pokoja, počas ktorého vypadáva a jeho opätovný nárast je spomalený. Aby sme dosiahli dlhotrvajúci účinok, je teda potrebné procedúru vykonávať každé dva týždne štyrikrát až päťkrát. Potom už stačí jedna aplikácia po štyroch až ôsmich týždňoch.

 

Akými metódami ste k týmto poznatkom dospeli?

Celý výskum v tejto fáze bol veľmi zaujímavý. Ako som už spomenul, pracovali sme s veľkou skupinou dobrovoľníkov, ktorých sme vyberali podľa rôznej úrovne pigmentácie chĺpkov a pokožky. Vďaka spolupráci s klinikou v Eindhovene sme ale tiež mohli vykonávať pokusy na kožných štepoch, ktoré neboli využité počas plastických a kozmetických operácií. Vlasy a chĺpky totiž chvíľu pokračujú v raste aj v prípade, keď je koža oddelená od samotného tela. Vďaka tomu sme mohli vykonávať výskum v naozaj širokom zábere a vykonávať experimenty, ktoré by sme inak vôbec nemali k dispozícii. Naša štúdia priniesla mnoho nových informácií o ľudských chĺpkoch a mechanizmoch ich rastu, ktoré sme publikovali v revidovaných vedeckých časopisoch.

Philips Lumea

Všetky tieto experimenty boli vykonávané na veľkých profesionálnych prístrojoch. Hlavná výzva ale asi ležala v úlohe prístroj zmenšiť a umožniť tak jeho použitie v domácich podmienkach.

Presne tak. Keď sme si boli istí, že rozumieme všetkým princípom odstraňovania chĺpkov založenom na svetelných pulzoch s nízkou energiou, prizvali sme k spolupráci našich kolegov vývojárov. Celý projekt sa v tejto fáze presunul do vývojového oddelenia v rakúskom Klagenfurte, kde sme začali pracovať na ručných prístrojoch schopných generovať presné množstvo svetelnej energie. Zároveň sme ale ďalej pokračovali v práci so skupinami dobrovoľníkov. Zameriavali sme sa na špecifiká odstraňovania chĺpkov z rôznych častí tela, ladili presné hodnoty energií, času zábleskov a tiež na farebné spektrum aplikovaného svetla. To je, ako sme zistili, veľmi dôležité. Obyčajné biele svetlo totiž obsahuje napríklad UV žiarenie a modré či zelené farebné zložky, ktorým by ľudská koža nemala byť vystavovaná. Keď sa pozriete na Lumea, všimnete si, že okienko, kadiaľ vychádzajú záblesky, je kryté oranžovým filtrom. Ten je tam práve kvôli odfiltrovaniu nepotrebných a potenciálne škodlivých zložiek svetelného spektra.

 

Mimochodom - v akej dobe táto časť vývoja prebiehala? V ktorom roku sa teraz nachádzame?

Tento výskum prebiehal okolo roku 2006. Na jeho konci už sme si boli istí, že máme všetky potrebné informácie o energii, čase a spektre svetla aplikovaného na rôzne časti ľudského tela. Stále sme sa ale stretávali s faktom, že aj ten najmenší prototyp mal rozmery ako zhruba dve krabice od topánok a s aplikátorom pripojeným káblom. Z technologického hľadiska to bol fantastický prístroj a boli sme na neho, po práve, hrdí. Kolegovia z marketingu však prejavovali ďaleko menšie nadšenie. Hovorili nám, že náš fantastický prístroj vyzerá ako niečo, s čím sa čistí interiér automobilu a nie ako elegantný kozmetický nástroj pre každodenné použitie.

 

Ako ste teda situáciu vyriešili?

Verte alebo nie, jedného dňa som vzal do ruky svoj foťák, ktorý mal odnímateľný blesk. Napadlo mi, že by bolo zaujímavé zistiť, aké hodnoty vlastne svetlo z blesku má. Vzal som teda prístroj do laboratória a k nášmu úžasu sme zistili, že sa ako intenzita svetla, tak čas záblesku pohybuje veľmi blízko hodnôt generovaných naším prototypom. 

 

Znamená to, že je teoreticky možné odstraňovať chĺpky obyčajným fotobleskom?

Presne túto otázku sme si položili a hneď sme sa ju tiež rozhodli otestovať na dobrovoľníkovi, ktorým som bol zhodou okolností ja. Boli sme tak zvedaví, že sme zabudli, že by som si mal najskôr chĺpky oholiť, alebo že by sme mali na blesk aplikovať farebný filter. Výsledok bol teda samozrejme ten, že chĺpky na mojej nohe absorbovali takú dávku svetla, že ich teplota roztavila plastový kryt blesku a ten sa mi prilepil ku koži. Čo bolo samozrejme dosť bolestivé, ale zároveň sme vedeli, že stačí niekoľko drobných úprav a máme k dispozícii malý, dobíjací prototyp vhodný k ručnému používaniu. A naozaj - po inštalácii filtra a realizácii úprav sme po niekoľkých aplikáciách dosahovali až 88% úbytku chĺpkov. Vedeli sme teda, že už sme na správnej ceste. Trvalo ale ešte ďalších 18 mesiacov práce s našimi vývojármi a dizajnérmi, než sme v roku 2008 mohli predstaviť prístroj SatinLux - predchodca Lumea.

Globálne sa predali tri milióny prístrojov Lumea.

Tom Nuijs

Aké boli prvé reakcie? 

V absolútnej väčšine boli pozitívne. Dostávali sme priaznivé ohlasy na efektivitu, bezpečnosť i užívateľské pohodlie. Boli sme si však vedomí, že je ešte niekoľko oblastí, ktoré je možné zlepšovať. Upravovali sme napríklad farebnú stálosť aplikátora, ktorý prichádza do kontaktu s pokožkou, zdroj svetla, sprehľadňovali manuál. Náš tím v Klagenfurte sa pustil znovu do práce a v marci 2010 predstavil Lumea takú, ako ju poznáme dnes.
 

Koľko prístrojov sa od tej doby predalo?

Globálne sa predali tri milióny prístrojov Lumea.

 

Od chvíle, kedy ste prístroj Lumea predstavili svetu, uplynulo už desať rokov. Čo sa na prístroji odvtedy zmenilo?

Vylepšení sme predstavili pomerne veľa. Napríklad v roku 2011 sme uviedli na trh Lumea Precision so špeciálnym nadstavcom na ošetrenie hornej pery. Tiež sme zväčšili okienko aplikátora a navýšili frekvenciu zábleskov, čím sme dosiahli významné skrátenie času potrebné na ošetrenie. Ďalej sme tiež pridali funkciu SenseIQ, čo je senzor, ktorý automaticky určí odtieň pleti a odporučí užívateľke vhodné nastavenie prístroja.

 

Mimochodom - je IPL metóda vhodná aj pre ľudí s veľmi svetlými či ryšavými chĺpkami?

U svetlých chĺpkov záleží na množstve melanínu. Ak je chĺpok veľmi svetlý až biely, nie je schopný absorbovať svetelnú energiu a metóda nebude fungovať. Ryšavé chĺpky predstavujú iný problém. Ak vyladíte svetlo na ich farbu, hrozí nebezpečenstvo, že by ste zároveň s nimi cielili aj na krvné cievky. Ani IPL ani laserová epilácia preto pre ryšavé chĺpky nie je vhodná.

 

Staré príslovie hovorí, že nikto nie je doma prorokom. Ako je to vo vašom prípade? Používa Lumea niekto z vašej rodiny? A ako sú s ňou spokojní?

Moja rodina je pomerne malá a nikto Lumea nepoužíva. Používajú ju ale kolegyne a musím povedať, že sú s ňou veľmi spokojné. Ak poznáte nejakých vedcov, tak asi viete, že im nič nerobí takú radosť, ako keď môžu kritizovať svojich kolegov a odhaľovať chyby ich práce. Fakt, že Lumea chvália, je pre mňa asi najväčší dôkaz toho, že sa nám práca podarila.

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.