Obdobie rastu zúbkov je síce náročnejšie pre uplakané bábätko a unavenú mamičku, ale predsa len je na ňom niečo krásne. Je to úplne nový zubatý úsmev vášho dieťatka a tiež radosť z nových chutí So zúbkami sa totiž otvára doteraz neobjavený svet pevných potravín. Približne od deviatich mesiacov môžete začať podávať pestrejšiu ponuku jedál vrátane pevnejších jednohubiek, než tomu bolo doteraz. Napríklad tyčinky surovej zeleniny, kúsky ovocia, detské chrumky a občas aj kúsok pečiva Malý labužník bude novú potravinu skúmať, ohryzávať, hrať sa s ňou a pomocou ručičiek bude zároveň rozvíjať svoje motorické schopnosti
Než sa nazdáte, dieťa prevezme kontrolu a bude sa chcieť začať kŕmiť lyžičkou. A nielen seba, bude dokonca skúšať kŕmiť aj vás. Obvyklý scenár potom vyzerá tak, že každý z vás má vlastnú lyžičku a navzájom sa kŕmite z jednej misky. A v tejto fáze začína veľká zábava. Ten malý šikulka má veľkú radosť z každého svojho pokroku a vy ju budete zdieľať s ním. Nezabudnite, že dieťa je stvorené na pozorovanie a opakovanie a jedna z najdôležitejších vecí, čo mu do života môžete dať, je prirodzená zvedavosť objavovať nové chute, pestré kombinácie a láska k zdravému stravovaniu. To, čo uvidí u vás, bude chcieť ochutnávať tiež. Mamička s oteckom už v tento moment dávajú dieťaťu vzor pre budúce stravovacie návyky. Tiež si pamätajte, že malé bruško sa ľahko zaplní, takže aj keď deti potrebujú energiu, všeobecne im nedávajte jedlá pozostávajúce iba zo surovín s vysokým podielom vlákniny, ako je tmavý či celozrnný chlieb. Tuky sú dôležité na tvorbu energie a obsahujú hodnotné vitamíny, ako napríklad vitamín A. Medzi jedlami pre deti by sa teda nemali objavovať nízkotučné varianty inak výživných potravín ako sú syry či jogurty.
Aj keď musíte dieťaťu s jedlom stále ešte pomáhať, je dobré ho povzbudzovať, aby sa skúšalo nakŕmiť samo. Ak bude na stole pestrý výber rôznych farieb alebo štruktúr, udržíte jeho záujem o nové typy jedál.
Skúšajte ponúkať rôzne alternatívy potravín tak, aby ste pokryli nutričné požiadavky daného veku. A aj keď dieťa v jedle predsa len vyberavé bude, väčšina detí sa časom naučí jesť potraviny, ktoré vidia konzumovať svojich rodičov a ostatné deti. Preto je dobré čo najčastejšie jesť spolu s dieťaťom a niektoré jedlá načasovať ako spoločné s ďalšími deťmi. Pomôže im to tiež pri rozvíjaní sociálnych zručností.
Počas druhého roka veku je u detí pomerne obvyklé, že začnú odmietať nové potraviny alebo potraviny, ktoré predtým zrejme jedli rady. Dobrá správa je, že ak dieťaťu v tejto fáze ponúknete široký výber potravín, znížite tým pravdepodobnosť, že dieťa ako staršie prejde fázou, kedy bude v jedle vyberavé.
Denný energetický príjem v tomto veku by sa mal pohybovať okolo 1100 kcal u chlapcov a 1000 kcal u dievčat. Chlapci potrebujú 14 g proteínov denne a dievčatá 13 g. Tuky by mali tvoriť 30 – 40 % celkového energetického príjmu a množstvo sacharidov sa podľa pomeru proteínov a tukov stanovuje dopočítaním.
Raňajky: Kukuričné lupienky a kiwi Obed: Kuracie kari s ryžou a karfiolom vareným na pare Jogurt miešaný s čerstvým pyré z manga Večera: Cestoviny s omáčkou zo sladkých paprík Vaječný krém s malinami Jednohubky: Plátky kiwi, ružičky karfiolu, chlebové tyčinky, varené kúsky cestovín Druhý deň Raňajky: Detské müsli s čučoriedkami Obed: Cestoviny s boloňskou omáčkou Mesiačiky mandarínok Večera: Karbonátky z ryby a zemiakov s restovanou zeleninou Smoothie z broskýň a malín Jednohubky: Čučoriedky, varené kúsky cestovín, restované zeleninové tyčinky Tretí deň Raňajky: Miešané vajíčko s toastovými tyčinkami Obed: Jahňacie s kuskusom a zeleninou varenou na pare Ryžový puding Večera: Špargľa so syrom feta Jahody Jednohubky: Kúsky zrelej hrušky, zeleninové tyčinky varené na pare, cherry paradajky
Prvý deň
Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.
Premium
Parný hrniec a mixér 4 v 1
SCF885/01
Odkladacie nádoby na čerstvé pokrmy
SCF876/02
Premium
Rýchly ohrievač fliaš
SCF358/00
Advanced
Rýchly ohrievač fliaš
SCF355/09
Sterilizátor
SCF293/00
Nádoba na skladovanie jedla
SCF721/20
Nádoba na skladovanie jedla
SCF639/05
Pohár s náustkom
SCF551/03
Pohár s náustkom
SCF551/05
Pohár s tvrdým náustkom
SCF804/03
Poháre so slamkou
SCF798/02
Poháre so slamkou
SCF798/01
Poháre so slamkou
SCF796/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue