Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť
dni
hodiny
minúty
sekundy
Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť

Váha bábätka v prvom roku života

Vedeli ste, že polročné dieťa dosiahne na dvojnásobok svojej pôrodnej váhy? Malé bábätká rastú raketovou rýchlosťou a v ich drobnom telíčku sa dejú úžasné veci. Dieťa sa vyvíja, je obratnejšie, rýchlejšie a múdrejšie. Je krásne sledovať, ako sa z novorodenca stáva stále silnejší jedinec. Poďme sa pozrieť na to, o koľko vám bábätko v prvom roku života oťažie v náručí.

Častou chybou, ktorú rodičia robia je, že si svoje deti navzájom porovnávajú. Nezabúdajme na to, že váš potomok je originál a tak je aj treba naň nazerať. Áno, existujú tabuľky pre váhové prírastky dojčiat, ale výška a váha vášho dieťatka sa odvíjajú od iných faktorov ako je napríklad pôrodná váha či genetika, ale najmä správne fungujúca placenta. Ale medzi rodičmi existuje mnoho mýtov, ktoré sa šeptom dostávajú stále ďalej.

5 mýtov okolo váhy dieťaťa


Nedonosení sú chudí  

 

Normálna pôrodná váha novorodenca sa pohybuje medzi 2,7 až 4,5 kg u bábätiek, ktoré sa narodia v období od ukončeného 37. týždňa do 42. týždňa tehotenstva. Táto štartovacia pozícia je hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje váhu dieťaťa. Ale pozor, iba v ranom štádiu života. Nedonosené deti môžu mať paradoxne v dospelosti problémy s obezitou.

 

Ženy, ktoré viac priberú v tehotenstve, majú väčšie deti  

 

Aj tento mýtus je treba vyvrátiť. Štíhla žena môže mať väčší plod rovnako ako silnejšia žena naopak menší. Veľkosť plodu závisí od funkcie placenty.  

 

„To on je tučko po ockovi“

 

V prvých týždňoch a mesiacoch sa genetika neuplatňuje. Veľkosť bábätka sa odvíja od množstva mlieka, ktoré sa mamičke tvorí a ktoré dieťa vypije, alebo ako často a v akom množstve dieťa dokrmuje mliekom umelým.   

 

Ženy, ktoré viac dojčia, majú ťažšie deti  

 

Nie je pravda. Hlavným ukazovateľom dostatočnosti alebo nedostatočnosti dojčenia by mala byť celková pohoda bábätka. Je to len na mamičke a dieťati, v akých častých intervaloch bude dojčenie prebiehať a všetko mimo vzostupnú váhovú krivku rieši rodič s pediatrom. 

 

„To vybehá“  

 

„Len mu dopraj, to vybehá“, počujete z okolia a pripadáte si ako krkavčia mama, keď mu odmietnete podať druhý obed. Ak je dieťa trochu silnejšie v dojčenskom veku, má skutočne šancu „to vybehať“, pretože s lezením a chodením dochádza k vysokému nárastu fyzickej aktivity. Ak je ale dieťa obézne v batoľacom a predškolskom veku, je veľmi na mieste upraviť jedálny lístok a zaradiť viac aktivity. Nejde to ale úplne ľahko, preto buďte v strehu a postrážte, aby batoľa do fázy obezity vôbec nedošlo.

Priemerná hmotnosť dieťaťa (v kg)


Dievčatko

Váha miminka


Chlapček

Váha miminka

Rast bábätka v grafe


Pediatri a lekárski odborníci sa riadia podľa tzv. rastových grafov. Hodnoty z rastových grafov sa získavajú prepojením výšky (dolná lišta) a váhy v kg (bočná lišta). Keď je hodnota v percentile 50, ide o ideálny priemer. V norme sú ale tiež hodnoty od 10 do 90. Ak ale váha dojčaťa prekročí hodnotu 90, má dieťa nadváhu. Pri prekročení hodnoty 10 má dieťa podváhu.

 

Nižšie uvedené hodnoty sú výsledkom rozsiahleho 50-ročného výskumu, ktorý uskutočnil Celoštátny antropologický ústav u detí v ČR a ktorý je každých 10 rokov aktualizovaný. Keď otvoríte zadnú stránku očkovacieho preukazu vášho dieťatka, asi tam rastové grafy tiež nájdete. Môžete si ich stiahnuť aj na stránkach Štátneho zdravotného ústavu.

 

Graf rozlišuje hodnoty pre dievčatká a chlapčekov.

Ak sa váhový prírastok novorodenca mierne odchyľuje od štandardov, netreba začať panikáriť. Deti sa rýchlo vyvíjajú a odlišnosti od priemeru skôr či neskôr doženú. Ak sa vám ale akákoľvek hodnota v priberaní dojčaťa nezdá, konzultujte ju so svojím pediatrom.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.