1

Veľký sprievodca príkrmami čiže jedálny lístok bábätka od 6 do 12 mesiacov

Prvé príkrmy sú významnou udalosťou v živote bábätka, ale aj mamičky. Je neuveriteľné, že dieťatko počas prvého polroka života dokázalo zosilniť a dosiahnuť až na dvojnásobok svojej pôrodnej váhy iba vďaka vašej každodennej starostlivosti, láske a výžive v podobe mlieka.

 

Plne dojčené bábätká začínajú s pevnou stravou spravidla s ukončeným 6. mesiacom. Bábätká kŕmené umelou mliečnou výživou majú maličký náskok, začínajú na konci 5., niekedy 4. mesiaca. Pri zavádzaní inej než mliečnej stravy sa ale vždy najskôr poraďte s vaším pediatrom, ktorý odborne zhodnotí vývoj a pripravenosť dieťatka na dobrodružstvo s novými dobrotami a súčasne odporučí, ktoré potraviny sú na začiatok vhodné.

Druhý polrok života mesiac po mesiaci

 

Polročné bábätko začína jesť iba zeleninové a ovocné pyré. Ročné batoľa si už môže spokojne pochutnávať na tom, čo obeduje celá rodina. Poďme prelúskať jedálny lístok bábätka od kašičiek po pevnú stravu.

6 mesiacov


Aj keď väčšina detí začína s príkrmami od ukončeného 6. mesiaca, mlieko naďalej zostáva hlavným zdrojom živín. Cieľom je, aby sa dieťa zoznámilo s varenou a rozmixovanou zeleninou v rámci obeda.

 

Začiatky nie sú jednoduché, pretože bábätko doteraz pozná iba cicanie a chuť mlieka. Teraz od neho chceme, aby si nechalo do úst vložiť cudziu hmotu bez chuti a ešte ju posunulo pomocou jazyka smerom do krku. Je to veľa úloh naraz, preto buďte doma trpezliví. Každé dieťa sa nakoniec rozje, ale aj keď ste tú mrkvu hodinu varili a veľmi si prajete, aby dieťa zjedlo aspoň lyžičku, nikdy stravu nenúťte, ale ponúkajte.

 

6-mesačné bábätko je veľmi zvedavé a učí sa napodobňovaním, tak skúste ísť príkladom a dajte si tekvicové pyré na obed spolu. Dennú stravu rozdeľte do 5 rovnomerných dávok po cca 200 ml, ale nedržte sa tabuliek a sledujte jeho apetít.

 

Ak dojčíte, tak kŕmte, keď si o to dieťa povie. Dá vám samo vedieť, keď bude hladné. Budú aj dni, keď sa vám dieťa bude zdať veľmi hladné. Môže prechádzať rastovým špurtom.

 

Najjednoduchší recept na príkrmy od 6. mesiaca

Vyberte si jeden z lokálnych druhov zeleniny, olúpte, uvarte v neosolenej vode a veľmi najemno rozmixujte. Do hotového pyré môžete pre väčšiu jemnosť pridať vodu.

 

Vhodné druhy zeleniny
 

 • Mrkva,
 • zemiak,
 • tekvica,
 • hrášok,
 • cuketa,
 • batata,
 • brokolica.

 

Náš tip

Príkrm pripravujte čerstvý a v začiatkoch vždy iba z jedného druhu zeleniny, ktorý podávajte po dobu dvoch dní. Týmto spôsobom máte šancu rýchlo odhaliť prípadné potravinové alergie. Až vyskúšate všetky druhy zeleniny, môžete ich spolu kombinovať.

7 – 8 mesiacov


Jedálny lístok 7 a 8-mesačného bábätka už nemusí obsahovať iba mdlé kaše. Teraz, keď sa mu rozvinuli chute k jedlu, je na čase trochu viac uspokojiť chuťové bunky. Novinkou sú syry, mäso a ovocie.

 

Recepty na príkrmy pre dojčatá od 7. a 8. mesiaca

 

Trochu slaného

Do jedla nikdy nepridávajte soľ, môžete ale použiť ingrediencie, ktoré trochu soli obsahujú, ako napríklad mäkké syry. Pridajte trošku do zemiakovej kaše alebo pripravte domácu syrovú omáčku s cestovinami.

 

Schovaná zelenina

Podporte chuť vášho dieťaťa na zeleninu tým, že zmiešate viac ingrediencií dohromady, napríklad jablko, mrkvu a špenát. Sladká chuť ovocia vylepší chuť zeleniny. Prístroj 4 v 1 na prípravu zdravej detskej stravy Philips AVENT vám pomôže jednoducho a rýchlo pripraviť zdravé jedlo bohaté na živiny a navyše je dodávaný s inšpiratívnymi receptami zadarmo.

 

Sušené ovocie

Aby jedlá so špecifickou chuťou detským jazýčkom viac chutili, skúste ich trochu osladiť sušeným ovocím – hrozienka, sušený ananás, mango alebo marhule. Môžete tak zjemniť chuť napríklad duseného mäsa so zeleninou alebo polievky. Bábätkám, ktoré na svoje prvé zúbky ešte čakajú, sušené ovocie namočte a rozmixujte.

 

Výborná ryba

Zdravotný prínos konzumácie rýb je značný, preto čím skôr sa ich deti naučia jesť, tým lepšie. Začnite s jemnou chuťou mierne povareného pstruha alebo tresky bez kostí a bez kože. Až si vaše dieťa zvykne na chuť a štruktúru rybieho mäsa, potom môžete zaviesť rybu s výraznejšou chuťou, bohatou na omega-3 mastné kyseliny, ako je napríklad losos alebo makrela.

 

Skvelé strukoviny

Šošovica, hrášok alebo cícer, to všetko sú bielkoviny a živiny prospešné pre vaše dieťa. Dobrou správou je, že ich môžete pripravovať na rôzne spôsoby, aby si na nich deti pochutili, od šošovicovej polievky cez kašu z hrášku až po hummus.

 

Bylinky a korenie

Soľ a cukor sú mimo hru, ale to neznamená, že nemôžete jedálny lístok vášho bábätka ochutiť inak. Vaše dieťa je už vo veku, keď si môže pochutiť na korení ako je rasca, kurkuma alebo pažítka.

 

Netradičná zelenina

Bolo by škoda zostať iba pri zemiakoch. Čím viac zeleniny vaše dieťa v rannom veku vyskúša, tým lepšie, preto sa nebojte rozšíriť jeho jedálny lístok o cviklu, baklažán, papriky alebo kel.

 

Náš tip

Na sladké chute sa zvyká veľmi jednoducho, preto ovocné pyré zahrňte do jedálneho lístka až po tom, keď dieťa ochutná zeleninu a mäsovo-zeleninové kombinácie.

9 – 11 mesiacov


Jedálny lístok pre 9, 10 a 11 mesiacov staré dieťa stále prechádza veľkými zmenami. Zavádzajte ich postupne a sledujte, ako sa telíčko vášho drobčeka s novými chuťami popasuje.
 

10-mesačné dieťa by si malo pochutnávať na troch jedlách denne. S tým, ako pevná strava postupne nahradzuje mlieko, ako hlavný zdroj živín, bude schopné stráviť aj pestrejšie jedlá.
 

Nižšie môžete nájsť vzorový stravovací harmonogram vrátane návrhov jedál, aby ste mali predstavu, ako nutrične poskladať denný jedálny lístok svojho dieťaťa. Použite ho iba ako príklad, ktorým sa môžete nechať inšpirovať, netreba ho striktne dodržiavať. Nepripravujte rovnaké menu každý deň, naopak je dôležité vášmu bábätku poskytnúť širokú škálu jedál. Čím viac jedál mu predstavíte v tomto veku, tým lepšie a bez vyberania bude jesť, až vyrastie. Kombinujte kŕmenie lyžičkou a kŕmenie ručičkami. Nechajte svoje dieťa, aby si určilo tempo jedla a nechajte sa viesť.
 

Odporúčania pre denné porcie
  

 • 3 – 4 porcie jedla obsahujúce škroby ako sú napríklad zemiaky, pečivo alebo cestoviny,
 • 3 – 4 porcie zeleniny a ovocia,
 • 2 porcie bielkovín ako je mäso, ryba, vajcia alebo strukoviny. 

 


Vzor režimu stravovania

 

Po prebudení:
 

 • Materské alebo umelé mlieko (150 – 200 ml).


Raňajky:
 

 • Obilná kaša alebo pečivo a potom ovocie.
   

Desiata:
 

 • Materské alebo umelé mlieko (150 – 200 ml) a drobná desiata bohatá na sacharidy ako napríklad kúsok pečiva alebo ryžové chrumky.
   

Obed:
 

 • Bolonské špagety alebo dusená zelenina s ryžou a potom čerstvo nakrájané ovocie.
   

Olovrant:
 

 • Čerstvý mäkký syr alebo hummus s chrumkami alebo tyčinkami z varenej mrkvy.
   

Večera:
 

 • Žemľa so syrom/kúsky kurčaťa alebo karbonátky z lososa so zemiakovou kašou a potom biely jogurt s čučoriedkami (rozpolenými).
   

Pred spaním:
 

 • Materské alebo umelé mlieko (150 – 200 ml).

12 mesiacov


Jedálny lístok ročného batoľaťa už veľmi pripomína stravu dospelého. Stále však platí, že by ste jedlá dieťaťu nemali sladiť rafinovaným cukrom, soliť alebo podávať údené, vyprážané či veľmi korenené a štipľavé. Stravovacie zvyklosti dieťaťa už dobre poznáte, takže vy sami ako rodičia rozhodujete o tom, ako jedlo podáte. Či dieťa baví zobať pokrájané jedlo na kocky alebo preferuje husté pyré s kúskami a rado sa kŕmi lyžičkou.

 

Náš tip
 

Keď varíte, tak varte jedno jedlo pre celú rodinu. Pred dochutením soľou iba dajte porciu pre vášho najmenšieho nabok. Dieťa bude mať veľkú radosť, že sa už môže naplno zapojiť do stolovania a večerať ako mama s otcom.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.